start Profilaktyka Społeczna Program profilaktyczny „Domowi detektywi – Jaś i Małgosia na tropie”

PostHeaderIcon Program profilaktyczny „Domowi detektywi – Jaś i Małgosia na tropie”

Dnia 12 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie odbył się Wieczór Jasia i Małgosi, spotkanie podsumowujące prowadzony od lutego program profilaktyczny „Domowi detektywi - Jaś i Małgosia na tropie”, który jest pierwszą częścią programu profilaktyki alkoholowej dla klas 4 i 5. Program opiera się na przekonaniu, że normą jest stan, w którym młodzież szkolna nie pije alkoholu. Przekazywany jest konkretny komunikat „Nie pij”.

Program obejmuje następujące tematy: prawdy i mity na temat alkoholu, wpływ reklamy i mediów na kształtowanie przekonań na temat alkoholu, rodzaje presji rówieśniczej, powody dla których młodzi ludzie sięgają po alkohol oraz konsekwencje picia alkoholu przez dzieci i młodzież.

Program składa się z dwóch części – domowej i szkolnej.

Część szkolna realizowana była na godzinach wychowawczych raz

w tygodniu przez okres 7 tygodni. Część domowa realizowana była w domu przez okres 4 tygodni.

Program składa się z czterech zeszytów z dowcipnymi historyjkami – komiksami oraz zadaniami do pracy w domu wspólnie z rodzicami.

Program Domowi Detektywi „Jaś i Małgosia na tropie” jest programem rekomendowanym przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Podczas Wieczoru Jasia i Małgosi dzieci zaprezentowały prezentacje dotyczące alkoholu, oraz przygotowały wiele ciekawych zagadek dla dzieci i rodziców. Wieczorowi towarzyszyła dobra zabawa i miła atmosfera.